رسیدگی دیوان به آرا مراجع اختصاصی

در کشور ما مهمترین مرجع اداری و تنها مرجع عمومی اداری دیوان عدالت اداری است.اعتراض به آرای قطعی مراجع اختصاصی اداری در دیوان عدالت مورد رسیدگی واقع می شود.

مراجع اختصاصی اداری شامل مراجع متعددی مثل هیات نظارت و شورای عالی ثبت، هیات حل اختلاف مالیاتی،هیات های تشخیص و حل اختلاف کارگر و کارفرما، هیات کمیته انضباطی دانشجویان، دادگاه انتظامی کانون وکلا، هیات های رسیدگی به تخلفات انضباطی نیروهای مسلح و … می شود.

باید توجه داشت که در صورتی می توان از آراء این گونه مراجع در دیوان عدالت شکایت نمود که رای صادره به مرحله قطعیت رسیده باشد، در غیر این صورت قابلیت رسیدگی در دیوان را ندارد، حال اگر فردی برای مثال از رای قطعی هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما در دیوان شکایت نمود.

در صورتی که دیوان اعتراض را وارد و قابل قبول دانست نظر خود را انشاء و پرونده را به هیات حل اختلاف عودت می دهد تا بر اساس نظر شعبه دیوان اقدام به صدور رای نماید.

در این شرایط اگر هیات حل اختلاف از نظر دیوان تبعیت نکند و بر رای قبلی خود اصرار ورزد و موضوع مجدداً مورد شکایت قرار گیرد، پرونده مجدداً به شعبه سابق دیوان ارجاع می شود.

حال اگر شعبه دیوان رای هیات حل اختلاف را مغایر با قوانین و مقررات مربوطه دانست، خود اقدام به صدور رای در موضوع و ماهیت  دعوا می نماید و هیات حل اختلاف مکلف به اجرای آن است.

اشتراک گذاری این صفحه در شبکه های اجتماعی

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *